Школа № 142 Амур-Нижньодніпровський район
 
.

 

 

 

 

 

 

 


Інтегрований урок з основи здоров’я та стійкого розвитку для учнів 4 класу

«Ми  –  діти  щасливої планети Здоров’я"

Мета уроку:

-      надати учасникам тренінгу інформацію про здоров’я, здоровий спосіб життя та фактори, що впливають на формування здоров’я;

-      сприяти формуванню у дітей свідомого та відповідального ставлення до власного здоров’я як однієї з найважливіших життєвих цінностей;

-      формувати навички здорового способу життя,

-     навчити співчувати бідам планети Земля.

Учасники уроку: учні  4 класу.

Основні завдання уроку:

-     усвідомити актуальність проблеми здоров’я;

-     дізнатися про фактори, які впливають на здоров’я людини;

-     зрозуміти взаємовплив між цими факторами, поведінкою учнів та їх здоров’ям;

-     усвідомити місце здоров’я серед ціннісних пріоритетів особистості;

-     отримати необхідну мотивацію до збереження здоров’я як необхідної складової життєдіяльності людини;

–  надати учням можливість ознайомитись з інформацією про здоровий спосіб життя та взаэмозв’язок здорового способу життя з екологією та її проблемами.

Обладнання і матеріали:

-     аркуші паперу формату А2 і А3;

-     кольорові стікери, кольорові човники і кружочки з паперу (по 10 штук);

-     плакат «Берег надії і Берег сподівань»;

-     плакат «Планета здоров’я»;

-     фломастери, маркери;

-     дидактичні картки;

-     вирізані з кольорового паперу квіти, листочки, долоні дітей;

-     обруч з жовтими стрічками-промінцями;

-     комп’ютер.

Хід уроку:

1. Знайомство.

Вправа «Компліменти»

Діти становляться в коло і, звертаючись до того, хто стоїть поряд, говорить слова – компліменти.

2. Розробка правил поведінки на уроці.

Правила роботи:

-     Цінувати час.

-     Бути доброзичливим і ввічливим.

-     Бути активним.

-     Говорити по-одному.

-     Працювати тихо, швидко, організовано.

Розподіл доручень в групі

У кожній команді обираються:

«Хронометрист» (учителя) –  той, хто слідкуватиме за часом;

«Секретар» – той, хто фіксуватиме всі ідеї;

«Спікер» – той, хто презентуватиме роботу.

3. Повідомлення теми уроку.

-     ознайомитися зі здоровим способом життя;

-     визначити складові здоров’я;

-     вчитися берегти своє здоров’я;

-     вчитися дбайливо господарювати на своїй  планеті Земля.

Вчитель.  Сьогодні нам необхідно поговорити про здоровий спосіб життя, з яких чинників складається здоров’я, як його зберегти.                                                                  Давайте  поміркуємо: «Чи  правда  це,  чи варто  ризикувати  своїм  здоров’ям?   Якими  бувають  рішення  у  нашому  житті?

Легенда  про  пихатого  мандарина

Колись  давно  у Китаї жив  розумний  але  пихатий  мандарин(знатний  вельможа). Цілий  день  він  тільки і робив, що приміряв багате вбрання та вихвалявся   перед  підданими  своїм  розумом.  Так  минали  дні за днями, роки  за  роками…  Аж  ось  країну  облетіла  звістка, що  неподалік  оселився  чернець, розумніший  за  самого  мандарина. Розлютився  мандарин, почувши  про  це.  Вирішив він оголосити  поєдинок і відстояти  свою  славу нечесним  способом:  «Візьму я в руки метелика, сховаю його за спиною і запитує,  що у мене в руках – живе  чи  мертве?  Якщо  чернець скаже, що живе, я роздушу метелика, а якщо  мертве  – відпущу  його». І ось настав день поєдинку. Чи  мало  людей  зібралось у  пишній  залі, щоб побачити ці змагання най розумніших чоловіків.  Мандарин  сидів  на  високому троні, тримав  зо спиною  метелика і з нетерпінням  чекав  ченця.  Аж  ось двері  відчинилися, і до зали увійшов  невисокий,  худорлявий  чоловік.  Він  підійшов, привітався і сказав, що готовий відповісти на будь яке запитання.   Тоді мандарин  мовив:  «Скажи-но мені, що я тримаю в руках – живе чи мертве?»  Мудрець усміхнувся і відповів: «Усе в твоїх руках!» Збентежений мандарин випустив метелика з рук, і той полетів,  радісно тріпаючи крильцями.

Так, дійсно, здоров’я кожної людини у її руках.

Вправа «Мозковий шторм»

1.     Наведіть приклади  рішень, які можуть вплинути на життя, здоров’я, долю людей, стан  планети.

Які рішення доводиться приймати підліткам?

3. Які рішення можуть бути життєво важливими?

4. Вправа – очікування.

«Берег надії – Берег реалізованих сподівань».

На аркуші зображено море. Очікування записуються на стікерах із зображенням човників. Потім, записавши їх, приклеюють на «Березі надії».

5. Мозковий штурм.

Вчитель.

-     Коли ми вітаємось один з одним, ми говоримо «Здрастуй!». Тим самим бажаєм здоров'я, тобто чогось важливого у нашому житті.

 Що ж таке здоров'я?

Дидактична гра «Вибери вірне зображення».

Учасникам пропонуються дидактичні картки із зображенням різних предметів або дій людей. Треба вибрати тільки ті малюнки, які символізують здоров'я або пов’язані з ним.

Робота в двох групах. Обговорення результатів.

«Здоров'я  –  це стан повного фізичного, душевного та соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб і фізичних вад»

Зворотній зв'язок.

Кожен знає, що наше здоров’я залежить від багатьох чинників, у тому числі від способу життя. Той, хто веде здоровий спосіб життя, зазвичай спокійніший і більш врівноважений. А хто неуважний до свого здоров’я, той часто нервує, конфліктує, хворіє, не вірить в себе. А коли людина втрачає віру у власні сили, то перестає цінувати саму себе і навіть може заподіяти собі шкоду, наприклад, почати палити або вживати алкоголь. Мовляв,  от я «крутий»! Саме тому найкращою профілактикою стресів, конфліктів і шкідливих звичок у вашому віці є вміння навчитися цінувати та берегти своє здоров’я, уважно прислухатися до порад дорослих, аналізувати дії для стійкого розвитку, які увійшли у ваші повсякденні звички.

6. Руханка.                                                                                                                                                              Ураган для тих:
–    має світле волосся;
–    пив вранці чай;
–    любить троянди;
–    вміє кататись на велосипеді;
–    посадив рослину;
–    має котика;
–    не викидає фантики від цукерок;
–    веде здоровий спосіб життя;
–    любить природу.
Чи були серед вас ті, хто зовсім не рухався?
Ви  всі добрі, гарні діти.

Об’єднуємося у дві групи. Половина – «кораблі», інша половина - «скелі». «Скелі» сідають на підлогу, «кораблі» заплющують очі та пересуваються по кімнаті. При наближені «корабля», «скелі» випускають шиплячий звук, з яким хвилі набігають на скелі.

Мета «скель» –  не допустити аварії «корабля». Потім гравці міняються ролями.

–  Що ви відчували в ході виконання цієї вправи?

Відвідування фітобару «Зелена аптека».

7. Інформаційне повідомлення

 Вправа-гра «Складові здоров’я».

Вибрати правильне твердження, плескаючи один раз в долоні:

здорове харчування, режим дня, вживання алкоголю, вживання наркотиків, особиста гігієна, спорт, недотримання режиму дня, нераціональне харчування, вживання немитих овочів і фруктів, ранкова зарядка, тютюнопаління, рухливі ігри, залежеість життя людини від стану планети.

Шкідливі  звички

Шкідливі  звички, мовби тінь,

Все ходять за тобою,

І так чекають на ту мить,

Щоб потягнуть з собою.

Наркотики і цигарки, спиртне –

Це просто страх,

Якщо подружишся ти з ними –

Здоров’ю буде крах!

Вчитель: З усіх названих складових здоров’я ми повинні щедро черпати позитивні емоції, натхнення, бажання бути здоровими, а значить красивими, щасливими і впевненими в собі.

8. Вправа-дослід «Моє здоров’я» (розривання кольорових кружочків).

   – Уявіть, що ці кольорові кружочки  –  це ваше  здоров’я. Давайте спробуємо розірвати їх. Легко вони розірвалися? А тепер спробуйте зробити так, щоб цей кружок (уявне наше здоров'я) став знову цілий.

Вчитель. Зруйнувати значно легше, ніж створити. Дуже важливо зберегти те, що маємо. Від нас самих залежить, що ми оберемо: шлях до здоров’я чи від нього. Поведінка людини, її спосіб життя є дуже важливими у збереженні здоров’я.                                                                                                                                           9. Повторення правил роботи в групі.
Сонечко – промінчики (правила)
–  приходити вчасно;
–  бути доброзичливим;
–  бути позитивним;
–  говорити по одному;
–  лаконічність;
–  толерантність;
–  гендерна рівність;
–  право власної думки;
–  право піднятої руки;
–  говорити по суті;
–  правило «стоп».

10. Робота у групах.

 Активне обговорення учасниками того, що є здоровим способом життя.

Об’єднуємо учнів у дві групи. Завдання кожній групі:

1 група – обговорити, що нам потрібно для дотримання особистої гігієни;

2 група – обговорити, з чого складається здорове харчування,

3 група – обговорити, як берегти нашу Землю від забруднення.

Демонстрація проектів, обговорення.

  11. Гра – фокус «Збери «Щасливу планету Здоров’я».

 Активізувати участь дітей у роботі над плакатом «Планета здоров’я»; усвідомити учасникам те, у яких їхніх діях і поведінці виявляється здоровий спосіб життя.

(Діти кладуть до чарівного капелюшка своє «розірване» здоров’я, перемішують, заплющують очі і промовляють чарівні слова).

Вчитель у цей час прикріплює плакат «Планета здоров’я».

–  З яких складових утворилася «Планета здоров’я»?

 Повторення складових здоров'я:

-     зарядка, спорт;

-     режим дня;

-     особиста гігієна;

-     здорове і раціональне харчування;

-     відсутність шкідливих звичок;

-     бережемо наше довкілля.

 Діти прикрашають «Планету здоров’я» квітами, листочками, своїми долонями, вирізаними з кольорового паперу.

12. Гра-розминка «Сонечко побажань».

 Створити добрий настрій, зняти втому.

Діти беруть обруч, до якого прив’язані жовті стрічки-промінці, утворюють «сонечко», по черзі промовляють побажання: «Я бажаю, щоб всі були веселі, здорові, оберігали нашу Планету…»

Всі разом співають пісню:

Я всміхаюсь сонечку:

–  Здрастуй, золоте!

Я всміхаюсь квітоньці –

Хай вона росте!

Я всміхаюсь дощику:

–  Лийся, мов з відра!

Друзям усміхаюся –

Зичу всім добра!

13. Підведення підсумків

Берег реалізованих сподівань.

(Діти записують: чи сподобалося їм на тренінгу або малюють свій настрій на стікерах і приклеюють на плакаті «Берег реалізованих сподівань»).

-     Які знання ви отримали?

-     Як ці знаня ви використаєте в особистому житті?

-     Які поради дасте дорослим для збереження чи зміцнення здоров’я?

-     Як треба берегти нашу Планету від забруднення, щоб бути здоровим?

-     Всі разом:  Будьте здорові!

Подобається