Школа № 142 Амур-Нижньодніпровський район
 
.

 

 

 

 

 

 

 


Урок-конкурс "Коріння українського гумору: смішне на сцені та в житті"

Комунальний заклад освіти

“Спеціалізована середня загальноосітня школа №142

еколого-економічного профілю”

Дніпропетровської міської ради

 

Урок-конкурс

 Коріння українського гумору: смішне на сцені та в житті

 

 

 

Підготувала та провела вчитель

української  мови та літератури:

Стріжак Л.М.

 

2016 рік

Мета: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом українських письменників гумористів, розширити уявлення учнів про гумористичні твори, засоби комічного; розвивати творчі здібності дітей, привчити учнів до самостійної творчої праці, виховувати інтерес до художнього слова, любов до української народної пісні, театру; формувати почуття прекрасного.

Хід уроку

Епіграф

Сміхом виправляють вдачі

О.Бальзак

Учитель:                                   Говорять часом, що годинник –

Нехитра штука. І дарма,

         Бо вийми з нього волосочок

І вже годинника нема .

           І гумор справжній, любі друзі,

Властивість має теж таку:

Усе тримається у ньому

На непримітнім волоску.

            Постав не так одне словечко –

І пропада, і гасне сміх,

       І вже сміятимуться з тебе,

А не від усмішок твоїх.

А де ж наш дідусь Панас? Чомусь він забарився. Мабуть, десь гумор ще збирає. А ось і він.

Дід Панас:                                          Добрий день вам,

Добрі люди!

           Дуже радісно мені

Зустрічати вас повсюди

В нашій рідній стороні

На перервах в нашій школі

Чути ваші голоси,

Жарти ваші в дружнім колі

Сміх здоров’я і краси!

І моє хай стане слово

Поруч з вами у строю

Те, що взяв од вас з любов’ю

Вам з любов’ю віддаю.

Учитель. Український гумор – це така загадкова штука, про яку можна говорити дуже багато. Адже найяскравіша риса нашого національного гумору – його живучість. Минають роки, змінюються соціальні умови, відбуваються історичні події, але суперничати з популярністю гумору не може ніщо.

Учні класу працювали в групах:

·        Біографи-дослідники

·        Актори

·        Декламатори

·        Творці

Перегляд сценки із твору за двома зайцями.

Перегляд презентації Михайло Старицький

Питання до учнів класу:

·        Чому під час перегляду уривку з п’єси вам було смішно?

·        Що викликало сміх?

·        Які ви знаєте засоби комічного?

Учитель. Розвинене почуття гумору є однією з характерних рис національної вдачі українці. В усі часи гумор був своєрідним засобом захисту в умовах гніту і лихоліть. Сміх – це ознака міцного душевного здоров’я.

            Народному сміху притаманна важлива функція: об’єднувати людей і бути своєрідним фільтром. Гумор викриває людські недоліки, провини. Він стає гострою зброєю в тих випадках, коли це необхідно. Основа гумору – повсякденне життя, побут. По вінця наповнена гумором п’єса Івана Котляревського “Москаль-чарівник”.

Інсценізація уривка із п’єси “Москаль-чарівник”

 

Учитель. Український гумор має багатовікову історію. І в наш час гумор потрібен, як повітря. Стихія смішного виявляла себе і в народно-поетичній творчості. Кому ж не відомі українські жартівливі пісні? Такі пісні на відміну від ліричних потребують слухачів, бо розраховані на те, щоб жарт був почутий і розвеселив слухачів. Але ж сміху бояться навіть ті, хто нічого не боїться. Хоч і сміх не відбирав ні життя, ні маєтку, одначе винний почувався перед громадським сміхом, за висловом М. Гоголя, “як зав’язаний заєць”. Жартівлива пісня – це привілля для веселощів, іронії, дотепу українця, без них він не може жити.

Виконання пісні Ой там на товчку, на базарі

Учитель. А як українському народу обійтися без того, в чому зібрана народна мудрість, спостережливість, допитливість? І звичайно, ж ви вже здогадалися, про, що зараз піде мова. Це народні анекдоти, вони часто створюють атмосферу колективної веселості, доброго настрою.

Два учні розказують анекдоти.

 

Учитель. Особливо колоритна фігура в українській гумористиці Остап Вишня.

Перегляд презентації про Остапа Вишню

Учень читає усмішку Остапа Вишні Перший диктант

Учитель. У кожної дитини з народження закладено якийсь талант. Його просто необхідно розвивати. Ваша однокласниця Мартюшенко Ангеліна сьогодні презентує свою творчу роботу – гумореску “Поведінка”.

Виступ учениці із власним поетичним твором

Учитель. Сучасні письменники-гумористи стоять на сторожі нашого життя зі своєю зброєю – влучним словом. Гумор допомагає боротися з тими явищами в нашому житті, які заважають нам нормально жити, працювати. Гаслом сучасної гумористики можуть стати слова:

І все, що нам стоїть на перешкоді,

Ми будем вимітати з-під ніг,

І сміх нам дуже стане у пригоді,

Іскристий, чистий і колючий сміх.

Питання до класу

·        А кого із сучасних письменників-гумористів ви знаєте?

·        Які їхні твори ви читали?

Учитель. Найвідомішим із сучасних письменників-гумористів є Павло Глазовий. То ж надаємо слово Березовій Катерині, яка підготувала про цього письменника презентацію.

Учні декламують гуморески Павла Глазового.

        Наші хлопці

Іде вуйко Хрещатиком - 
Приїжджа людина. 
Запитує у зустрічних: 
- А котра година? 
Перехожі пробiгають, 
Позиркують скоса. 

Той рукою вiдмахнеться, 
Той відверне носа. 
А тут раптом двоє негрів 
Вийшли з гастроному. 
Один глянув на годинник: 
- Зараз чверть на сьому. 
Вуйко низько поклонився. 
- Дякую, шановнi! 
Значить, є ще у столиці 
Україномовні.

Гумореска Павла Глазового Кухлик” (читає Табацька Ульяна)

Презентація про життєвий і творчий шлях Степана Руданського

Інсценізація гуморески Степана Руданського Варенікі

Учениця читає на пам’ять гумореску Степана Руданського Баба в церкві

Нагородження учасників уроку-конкурсу.

Підсумок уроку:

Ось і закінчився наш конкурс, але я сподіваюся, що він дасть вам уявлення про український гумор і сатиру й заохотить до читання й перечитування гумористичних творів, а може і до написання власних смішних творів. Адже можливості українського гумору невичерпні.

Подобається