Школа № 142 Амур-Нижньодніпровський район
 
.

 

 

 

 

 

 

 


Урок позакласного читання "Людина починається з добра"

 

Тема:Урок позакласного читання.       (слайд №1)

«Людина починається з добра»

Мета: формувати вміння працюва­ти над творами різних жанрів; про­довжити знайомство з творчістю В. Сухомлинського; вчити аналізу­вати героїв, визначати головну дум­ку творів; удосконалювати навички свідомого, правильного, виразного читання; розвивати зв'язне мовлен­ня, збагачувати словниковий запас учнів; виховувати доброту, людяність, шанобливе ставлення до оточуючих, любов до природи.

Обладнання: виставка книг, журна­лів; портрет В. Сухомлинського; грамзапис пісні «Сніг у вальсі чарівнім кружляє», оповідання В. Сухомлинського прислів'я.

Гасло уроку:

Людина у цьому світі

Лиш добро повинна творити!

ХІД УРОКУ

I.        Організація класу до уроку

Привітання.

 

Ми посміхаємось сонечку:

  • Здраствуй, золоте!

Ми посміхаємось дереву:

  • Хай воно росте!

Ми посміхаємось друзям:

—      Дружба в нас міцна!

Ми посміхаємось до вас, любі гості,

 І зичимо всі вам добра.

 

II.       Вправи, що сприяють розвитку навичок швидкого читання

 

  1. Працюємо в парі
        а) Гра «Сорока» (промовляння скоромовки ). Взялись за руки.  (слайд 2-3)


    б) Вправа «Очікування»

Сподівання
    - Я сподіваюся ,що сьогоднішній урок буде уроком творчості,натхнення,добра і радості.
   - А чого ви очікуєте від уроку? Чого хочете навчитися, що дізнатися, що найбільш цікавить?

 

III.      Підведення учнів до сприйняття нового матеріалу

Звучить музика. (слайд 4)

— За вікном — зима. На землю па­дають легенькі, мов пушинки, сні­жинки. Спочатку їх небагато, а по­тім стає все більше і більше. Вони кружляють у зимовому таночку і тихо сідають на високі будинки, зелені ялини. І ось ці красуні зале­тіли до нашого класу. Вони призем­лились на дошці, заіскрились на парті, заблищали на долоньці. Але що це? Краплинка води? Так. Тепло наших рук перетворило холодну крижану сніжинку на чисту крапельку води. Адже недарма у народі говорять, що від теплого слова і лід розтає, а теп­лі слова може дарувати лише добра, чуйна людина.

Отже, сьогодні ми поговоримо з вами про добро, його силу.

 

IV.     Оголошення теми уроку

  • І тема нашого уроку «Людина починається з добра»  (слайд 5)


- Як вирозумієтецейвислів? (Відповідідітей)
 

2. Епіграфом до сьогоднішнього уроку будуть слова ЛюбовіЗабашти: (слайд 6)
Сказавмудрець:
— Живи, добро звершай!
Та нагород за це не вимагай.
Лише в добро i вищу правду вiра
Людину відрiзнявiдмавпи і вiдзвiра.
Хай оживаєiстина стара
Людина починається з добра.

 

VІ.     Робота над темою уроку.

  1. Гра Мікрофон»

Роздуми дітей «Кого ми вважає­мо доброю людиною?»

 

     2. Гра «Криголам». (слайд  7)
Придумайте людські чесноти до кожної букви слова «доброта»:
Д – добросовісний, доброзичливий, допитливий
О – об’єктивний, оптимістичний
Б – благородний, благодійний
Р – ретельний, романтичний, різносторонній
О – освічений, організований
Т – талановитий, тямущий
А - активний

3.- Яке ж значення слова «добро» за словником. ( зачитує учень)

Добро – гарні і кориснісправи, якіможназробити на благо людей.


- Всі ці риси характеру притаманні оцій людині. (Вивішується портрет).   (слайд 8 - 9)
- Хто це? (В.О.Сухомлинській).
- Що вам відомо про нього?
- Які оповідання ви пам’ятаєте?
- Сьогодні ми познайомимося ще з двома оповіданнями В.О. Сухомлинського.

V.         Виставка книг(слайд 10)
СухомлинськийВ.О.Чиста криниця.

До книжки ввійшли невеликіоповідання видатного педагога і письменникаВ.О.Сухомлинського, про те, як дітивідкривають для себе навколишнійсвіт, про взаємовідносини між дітьми, про доброту та чуйність, а також повчальн іказки про природу.

Сухомлинський В.О. Вогнегривий коник.

Ця книга – збірка мудрих і повчальних казок, оповідань, притч, новел, написаних для дітей і дорослих великим українським педагогом і письменником Василем Сухомлинським. Кожнаказка, кожнеоповіданнярозповідаютьчитачам про неповторну красу природи, магічну силу доброти і чуйності у взаєминах.

 

  ІV. Поглиблення, розширення читацького досвіду учнів.

 

1. Опрацювання оповідання «Важко бути людиною».
а) Гра «Шифрувальник»  (слайд 11)
Роз′єднайте слова і видізнаєтес яназву першого оповідання.
Важко бути людиною (слайд 12)
б) Первинне читання вчителем.


Важко бути людиною


Діти поверталися з лісу. Вони сьогодні ходили в далекий похід. Шлях додомупролягав через невеликий хутірець, що лежав у долині за кілька кілометрів до села. Втомлені, знесиленідіти ледведійшли до хутірця. Зайшли в крайню хату, попросили води. З хати вийшла жінка, за нею вибіг маленький хлопчик. Жінка витягла з колодязя води, поставила на стіл серед двору, а сама пішла до хати. Діти напилися, відпочили на траві. Де й узялися сили. Відійшли на кілометр від хутірця, Марійка тут і згадала:
— А ми ж не подякували жінці за воду.
Діти зупинилися. Справді, забули подякувати.
— Що ж... — каже Роман, — це не велика біда. Жінка вже й забула, мабуть. Хіба варто повертатися через таку дрібницю?
— Варто, — наполягає Марійка. — Хіба тобі самому не соромно перед собою, Романе?
Роман усміхнувся. Видно, що йому не соромно.
— Ви як хочете, — каже Марійка, — а я повернуся й подякую...
— Чому? Скажи, чи ж обов’язково цезробити? — питає Роман.., — Адже ми так потомилися...
— Бо ми люди... Якби ми були телята, можна було б і не вертатися...
Вона рушила до хутірця. За нею пішливсі.
Роман постояв хвилинку й, зітхнувши, тежпоплівся за гуртом.
— Важко бути людиною... — сказав він.

в) Аудіювання.
1. Куди ходили діти?
А) в далекий похід;
Б) на рибалку;
В) за грибами.
2. Чого попросили діти у жінки?
А) хліба;
Б) води;
В) молока.

3. Хто перший згадав, що забули подякувати?
А) Роман;
Б) Марійка;
В) всідіти.

4. Чому діти повернулися?
А) бо їм стало страшно;
Б) вони щось там забули;
В) бо вони люди.
(Перевірка аудіювання).

 

г) Бесіда за твором “Важко бути людиною”

  • Яку силу має слово?
  • Чи зрозуміли ви поведінку Марійки?
  • Що можете сказати про Романа?
  • Чи потрібна була жінці подяка дітей? Чому?


- Прочитайте останній рядок: «Важко бути людиною».
 ґ) Гра «Так чи ні»
- Хто вважає, що важко бути людиною, станьте ліворуч, а хто вважає, що ні, станьте праворуч.
- Доведіть свою думку. (Діти відповідають).
- Хто змінив своє рішення, займіть інше місце.
 д) Гра «Засічка – кидок».
Читання на швидкість за 1 хвилину (3 рази).

 

Фізкультхвилинка.
 

    2. Читання, обговорення оповідання В.Сухомлинського “Добре слово”. (слайд  12)

 

          а)  Словникова робота. (слайди 13-14)

     - Пояснити вислови: простудилась і злягла, танула на очах, недуга           втече .

     - Добрати синоніми до слів: забилась, спалахнули.

 

          б) Самостійне читання твору мовчки.

 

          в) Бесіда за змістом оповідання

- Що трапилося з Олею?
- Як родичі рятували дівчинку?

- Чи допомогло Олі добре харчування?
- Що зробила прабабуся Надія?
- Що повернуло дівчинку до життя?

- Чим було наповнене добре слово?
- То в чому велика сила?(В доброму слові).
Висновок
Чому вчить нас це оповідання?( Бути уважним, турботливим до хворих, близьких, батьків; вміти співчувати).
 

VII. Скарбничка народної мудрості(слайд 15)
Поняття «добро» і «зло» знайшливідображення в уснійнароднійтворчості. Пригадайте казки: добро завжди перемагає зло; добрий герой завойовує щастя, багатства, а злий герой завжди покараний.
Гра «Наповни скарбничку»
-Пригадайте прислів’я про добро.
Гра «Склади прислів’я»
- На партах конверти з розрізаними на частини прислів’ями .
Кожна группа складає своє прислів’я. Як ви розумієте прислів’я.
Добре ім’я краще від багатства.
За добро добром платять.
Зла людина зліша від вовка.
У лиху годину пізнаєш вірну людину.
Перший крок до добра – не роби зла.
 

 

                Не роби другому того, чого                добром платять.

                Усе добре переймай, а                         сам не хочеш.

                За добро                                                 той і собі має.

                Хто людям добра бажає,                     зла уникай.

 

  1. Робота в групах .(Об’єднайтесь в групи за посадкою,пригадайте правила роботи в групі).

(слайд 16)
Сьогодні у нас в класі ялинка,за народним повір’ям  - це символ життя, а яке життя без добра? Нашу ялинку ви прикрасите іграшками,на яких запишете якост ідоброї людини.
Запитання. Якою повинна бути добра людина?
(З кольорового паперувирізати іграшки ,потім на них діти будуть писати поняття «добра». А потім цими іграшками прикрасити дерево.)


VІІ. Підсумок уроку
- Дайте відповідь на запитання «Чизавждиви творите добро?»(відповідідітей)
- А чи готовіви розлучитися із вашим поняттям добра,яке ви принесли на урок?(відповідідітей)
- Ви сьогодні гарно працювали,тому добро повертається до вас у вигляді гарних оцінок.
- То що потрібно робити,щоб добро було завжди з вами(Роби добро………..відповід ідітей)
- Кожна людина може бути чарівником і для цього не потрібна чарівна паличка,достатньо сказати добре слово ,або зробити добре діло.

 

VIII. Інтерактивна вправа «В колі друзів «Я дарую тобі…»(слайд 17)
Спалахнула свічечка
Ніжним полум’ям.
Підійди погрітися,
Кому холодно…
Ця свічка - це символ доброти і чистоти. Давайте зараз висловимо побажання один одному. Хай панують світло і доброта!

- Поверніться один до одного,візьміться за руки і побажайте чогось доброго.
-Ви всі очікували чогось від уроку.
-Чи справдились ваші очікування від уроку?
Візьмітькольоров іналіпки і наклейте в таблиці «Очікування» Так  Ні Не знаю(спочатку підійшли дівчатка,а потім хлопчики) Мої сподівання також здійснились.
 

Вчитель.

- Ось і закінчився урок, але не скінчилася дорога добра. Вам ще, діти, жити і йти цією дорогою все своє життя. Хочеться, щоб на цій дорозі ви не загубили людяності, чесності, чуйності.

     Закінчимо урок словами В.О. Сухомлинського

Вчитель:

     „Ти живеш серед людей. Не забувай, що кожен твій вчинок, кожне твоє бажання відбивається на людях, які тебе оточують. Знай, що є межа між тим, що тобі хочеться, і тим, що можна. Перевіряй свої вчинки ... Роби все так, щоб людям, які тебе оточують, було добре”. (слайд 18)


- Я всім бажаю добра.

Подобається