Школа № 142 Амур-Нижньодніпровський район
 
.

 

 

 

 

 

 

 

Урок в 11 класі Г.Косинка "В житах"

Тема:  Григорій Косинка. Творча біографія прозаїка. Змалювання строкатої картини життя крізь призму долі і душі людини. Новела «В житах» - пошуки порушеної гармонії
Мета: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом Г. Косинки, зокрема трагічною його долею; сприяти розумінню позаідеологічності творів митця, психологізму художньої деталі; розвивати вміння переказувати сюжет твору, визначати основні мотиви; формувати власне ставлення до таких особистостей, як

Г. Косинка; виховувати розуміння великої сили синівських почуттів. 

Завдання: ознайомити учнів з найкращими зразками духовної культури української культури; удосконалювати навики виразного читання (декламування), розуміння і переказування прочитаного; забезпечувати глибше засвоєння учнями норм української літературної мови, її художньо-зображувальних стильових і стилістичних ресурсів; розвивати мислення і мовлення учнів.
Тип уроку: засвоєння нових знань. 
Обладнання: портрет письменника, виставка його творів, тексти новел, епіграф, презентації. 

Структура уроку з хронометражем

І. Організаційний момент

1) перевірка готовності до роботи. 1хв.

2) побажання гарного робочого настрою, активної роботи. 1 хв.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

1. Повідомлення теми й мети уроку. 3 хв.

ІІІ. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу. 5 хв.

IV. Вивчення нового матеріалу.  25 хв.

V. Закріплення вивченого матеріалу. 5 хв.

VІ. Підсумок уроку.  3 хв.

VІІ. Оцінювання навчальних досягнень учнів. 1 хв.

VІІІ. Домашнє завдання. 1 хв.

 

 

Розгорнутий план уроку

                                                 Григорій Косинка — єдиний і неповторний новеліст… 
                                                                                                               Є. Плужник 
                                                                  ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент 
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. 
Оголошення теми й мети уроку  (слайд 1,2)
ІІІ. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу 
1. Вступне слово вчителя (спогад Олекси Новицького про Г. Косинку) «Я заходив у його скромну, як і він сам, господу, чисту й привітну, як і його душа. Там, пам’ятаю, на столі, лежали новели його улюбленця й вчителя Василя Стефаника — поруч з «Мертвими душами» М. Гоголя, над перекладами яких працював Г. Косинка. Стоять ті самі каштани, а його немає між нас. Німіє дворище, куди він виходив подумати над долею своїх героїв, але не чути кроків Косинки… Сіяють ті самі зорі над Києвом, але він їх не бачить…».

IV. Вивчення нового матеріалу
1. Розповідь вчителя про життєвий і творчий шлях письменника (слайди 3-9)

  2. Еврестична бесіда (слайд 10)

        - Хто такий дезертир

        - Якою людиною може бути дезертир

 3. Запис в зошит визначення слова «дезертир» (слайд 11)

4. Повторення поняття новела (слайд 12)
5. Слово вчителя про новелу «В житах»

         У багатьох творах Г. Косинки відчутний подих майстрів слова минулого, але передусім наявна глибока індивідуальність творчого обдарування митця. Не встигнеш збагнути, як нестримно й владно поглинає тебе життєво-правдива атмосфера твору, земна сила відточеної фрази, образне багатство мови, уміння створювати яскравий художній тип, зібравши в ньому найістотніші, найхарактерніші риси певного життєвого явища. 
Історія написання твору «В житах»

       Уперше надруковано у львівському журналі «Нова культура» (1922, № 2). 
Виправлену й відредаговану автором новелу опубліковано в журналі «Життя й революція» (1925, № 6–7). Отож датою першодруку вважають 1925 р. Журнал «Життя й революція» виходив у Києві в 1925–1934 рр. 
6. Виразне читання та короткий аналіз новели «В житах»  (Презентація «Г. Косинка «В житах»»)
7. Визначення ідеї твору
        Ідея твору — з’ясування сенсу людського існування, адже інколи все своє життя людина чекає на одну мить щастя, а ще наштовхує на думку, що життя кожної миті ставить нас перед вибором, як і героя твору. 
       Для нього в ту мить жита, «червона хустка Уляни» і він сам — єдине мірило буття на землі, усе інше — потім. Корнію не хочеться згадувати про те, що мучить його совість, а саме розстріл комуніста Матвія Киянчука, у якому він, напевно, брав участь. Він молодий, трохи іронічний («ми, дезертири, — народ бойовий», але спраглий до життя. «…Мені хочеться співати, як співають старі, коли згадають молодість, а я ще хочу співати!»). 

8. Дослідження ситуації. Метод «Прес»  (слайд 13)

- Як умовна ситуація показує нам героя?

- Чи викликає він у нас відчуження?

- Як допомагає природа показати його стан?

- Які зорові образи постають перед нами?

9. Робота в групах. Пояснення і обговорення (слайд 14)

Чому?

Що, якби…

Чому б не…

За поданими формулами домислити запитання, дати на них відповідь, сформувати драматичні ролі для обох героїв залежно від їх навантаження

Орієнтовні запитання

I   група: Чому він не повернувся в рідне село? Чому, ставши дезертиром, потрапив до банди Гострого? (слайд 15)

II   група: Що, якби він не зустрів Уляну? Що, якби його поба­чив Гострий з Уляною? Що, якби він вистрелив тоді, у житах, у Дзюбу? (слайд 16)

III   група: Чому б не понести покарання, а потім жити чесно? Чому б не набратися сміливості й повстати проти бандитів? (слайд 17)
ІV. Закріплення вивченого матеріалу 
Бесіда з учнями (слайд 18)

- Якою мірою власний життєвий досвід Григорія Косинки відобразився в його новелах?
- Чому, на вашу думку, він був репресований одним із перших? 
- Які, на ваш погляд, теми були найулюбленішими для Г. Косинки? 
- Які стильові тенденції переважають в індивідуальному стилі письменника?
- Який настрій переважає в цій новелі? Що в неї найголовніше: враження від подій чи самі події? 

V. Підсумок уроку

Рефлексія

1. Підбиття підсумків. Вірш А. Малишка Григорію Косинці (слайд 19)
2. «Мікрофон»

- на цьому уроці я дізнався…

- найбільше мене вразило…

VІ. Оцінювання навчальних досягнень учнів з рецензуванням

VІІ. Домашнє завдання (слайд 20)
1. Повторити відомості з  біографії Г. Косинки

2. Написати твір-роздум  «Наскрізний пафос життєствердження в новелі Григорія Косинки «В житах» або «Мої роздуми про новелістику Г. Косинки».

Подобається