Ліцей № 142 імені П'єра де Кубертена
 
.

 

 

 

 

 

 

 

Урок - тренінг для 2 класу

Урок – тренінг

«Станемо друзями Землі»

Підготувала вчитель початкових класів: Смаглюк Н.В.

Мета: засвоєння базових понять сталий розвиток,  демографічний вибух, перенаселення,забруднення навколишнього світу, раціональне використання природних ресурсів основа сталого розвитку суспільства, описати основні природні ресурси й наголосити на проблемі їхнього раціонального використання, сприяти формуванню власного вибору екологічного мислення у дітей.

Цільова група: учні 2-х класів

Тривалість тренінгу: 65 хв.

Результати

Наприкінці заняття учні:

-     називають основні екологічні проблеми, що стоять перед людством їх причини та наслідки;

-     наводять приклади діяльності людини, що активно змінює всі оболонки Землі;

-     оцінюють сучасний стан повітря;

-     шукають шляхи вирішення екологічних проблем для забезпечення збалансованого сталого розвитку суспільства.

Обладнання і матеріали:

-     папір, олівці, фломастери, маркери, стікери, скоч, плакати;

-     дерево очікувань;

-     творчі домашні завдання(заздалегідь приготовлені плакати);

-     телевізор, комп’ютер.

Орієнтовний план:

І. Вступ. – 8 хв.

1.  Знайомство «Сердечні привітання».

2.  Повторення правил.

ІІ. Оголошення теми та завдань тренінгу. – 15хв.

1.  Вступне слово вчителя «Міні лекція».

2.  Стартові завдання.

ІІІ. Ігри – вправи на засвоєння – 35 хв.

1.  Інформаційні повідомлення.

2.  Руханка «Синергія».

3.  Робота в групах.

4.  Гра – розминка «Австралійський дощ».

ІІІ. Підсумок – 7 хв.

1.Заключне слово вчителя «Все залежить від тебе і твого вибору».

Хід заняття

І. Вступ

– Добрий день! Вітаю всіх присутніх в цьому класі на нашому занятті з сталого розвитку на тема «Станемо друзями Землі».

1.  Знайомство «Сердечні привітання»

Мета: забезпечити учнів позитивом і налаштувати їх на подальшу роботу.

Встаньте, діти, всі скоріше,

Посміхніться всім миліше.

Добрий день! Тепер сідайте.

Починаймо! Не зівайте!

– Передаємо сердечко і висловлюємо побажання один одному. (Здоров'я, радості, успіхів, добра...)

2. Повторення правил

– На уроці буде багато цікавого, корисного, будемо плідно працювати. Щоб все встигнути і получити якомога більше корисної інформації, яких правил слід дотримуватися? (Кожне правило – смайлик кріпимо на дошку).

–    Чи можна ці правила назвати добрими?

–    Які ще правила доброти допоможуть нам жити в мирі та злагоді у суспільстві?

(Допомагати, жаліти, радіти за когось, ділитися, вміти пробачати...)

ІІ. Оголошення теми та завдань тренінгу.

Мета: повідомити тему та основні завдання тренінгу

–    На сьогоднішньому уроці ми з вами окреслимо основні екологічні проблеми їх причини, наслідки, шляхи їх вирішення, щоб забезпечити збалансований розвиток суспільства за власним вибором і покликом серця.

1.  Вступне слово вчителя «Міні лекція»

Мета: повідомити інформацію учням про базові понять сталого розвитку,  демографічного вибуху, перенаселення, ерозія ґрунтів, природних ресурсів, раціональне використання природних ресурсів основа сталого розвитку суспільства, наголосити на проблемі їхнього раціонального використання.

Сучасна молодь вступає в життя в епоху не тільки бурхливого розвитку науки і техніки, а й негативних наслідків науково технічної революції та демографічного вибуху. Неконтрольоване зростання населення Землі, кількість якого вже перевищила критичну межу, дедалі більше забруднення атмосфери, гідросфери та літосфери, накопичення величезних об’ємів  відходів людської діяльності при одночасному виснажені майже всіх видів природних ресурсів призвели до розвитку глобальної екологічної кризи. Біосфера сьогодні вже не спроможна само очищуватися, саморегулюватися й самовідновлюватися – вона дедалі активніше деградує. Людству загрожує загибель найближчими десятиліттями, якщо воно терміново не змінить свого ставлення до природи, не змінить стилю своєї діяльності й існування, не переоцінить життєвих цінностей. Людству потрібні нова філософія життя, висока екологічна культура й свідомість.

На порозі ХХІ ст. екологічна криза все більше нівечить природу нашої країни. Загинули сотні малих річок, деградують Чорне й Азовське моря, перетворюються на стічні брудні «відстійники» дніпровські та інші водосховища, ставки й озера. Задихаються від промислових і транспортних забруднень міста, знищуються останні ліси, забруднюються, виснажуються й деградують орні землі.

Нова екологічна криза в історії людства є глибшою і трагічнішою, і подолати її буде надзвичайно важко. Вона призведе до значних міграцій народів і, як вважають провідні вчені, може спровокувати війни, інші соціальні потрясіння локального, регіонального й навіть глобального масштабу.

2. Стартові завдання

1)    Вправа «Очікування». Слово вчителя.

Мета: визначити сподівання і очікування від тренінгу.

–    Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку–тренінгу? Напишіть на листочках свої очікування та прикріпіть їх на дерево очікувань.

2)   Вправа «Мозковий штурм» у режимі запитання – відповіді

Мета: ввести учасників тренінгу в тему; актуалізувати їхнє особисте розуміння того, що таке «сталий розвиток».

1.Що ви розумієте під терміном «сталий розвиток»? Що необхідно  знати, щоб забезпечити сталий розвиток суспільства?

2.Які проблеми виникають перед людством у зв’язку зі зростанням кількості населення планети?

3.Які природні ресурси ви знаєте?

4.Яким чином людство використовує природні ресурси? Чи завжди це використання раціональне?

5.Чи може людство припинити використовувати природні ресурси?

3) Обговорення плакату «Пам’ятайте!»

ІІІ. Ігри вправи на засвоєння

1. Інформаційні повідомлення

Мета: активне обговорення учасниками того, що є раціональне використання природних ресурсів основа сталого розвитку суспільства.

Презентації творчих робіт на теми:

–    Зростання населення Землі. Презентація №1

–    Забруднення планети. Презентація №2

–    Проблеми використання енергоресурсів. Пошук альтернативних джерел енергії. Презентація №3

– Перегляд відеофільму «Прісна вода» (з відеоколекції «Зеленого пакета»).

2. Руханка «Синергія».

Мета: допомогти навчитися відчувати підтримку один одного, сприяти формуванню власного вибору екологічного мислення у дітей.

1. Станьте в коло. Запропонуйте учням присісти так, наче вони сидять на стільцях. Порахуйте вголос, скільки вони утримаються в такому положенні.

2. Станьте в тісне коло. Поверніться направо. Запропонуйте учасникам присісти на коліна тим, хто стоїть позаду. Порахуйте вголос. Оскільки таке положення набагато зручніше, так можна сидіти набагато довше. Це приклад того, як діє принцип синергії.

– Тобто якщо ми разом візьмемось то зможемо вирішити проблеми людства.

3. Робота в групах.

1)    Учні об’єднуються в 4 групи.

2)    Завдання групам: скласти пам’ятку людству про те, що необхідно зробити, щоб забезпечити збалансований сталий розвиток людства на планеті Земля.

3)  Визначення найкращої пам’ятки.

4. Гра розминка «Австралійський дощ»

Мета: забезпечити психологічне розвантаження учасників.

–    Чи знаєте ви , що таке Австралійський дощ? Тоді давайте відчуємо його разом. Стежте уважно і повторюйте за мною ці рухи.

–    В Австралії піднявся вітер. (Ведучий тре долоні).

–    Починає крапати дощ. (Клацання пальцями).

–    Дощ посилюється. (Почергове плескання долонями по грудях).

–    Починається справжня злива. (Плескання по стегнах).

–    А ось град, справжня буря. (Тупіт ногами).

–    Але що це? Буря стихає. (Плескання по стегнах).

–    Дощ стихає. (Почергове плескання долонями по грудях).

–    Рідкі краплі падають на землю. (Клацання пальцями).

–      Тихий шелест вітру. (Потирання долонь).

–    Сонце! (Руки догори).

ІІІ. Підсумок

–    Проаналізуємо вислів Джеральда Дарелла, написаний на плакаті.

Після аналізу учні по черзі підходить до дерева очікувань і коментує, чи справдились його очікування.

1.  Заключне слово вчителя «Все залежить від тебе і твого вибору».

Мета: створити добрий настрій, сприяти формуванню власного вибору.

Колись давно у древньому Китаї жив дуже розумний, але дуже пихатий мандарин. Весь день його складався з примірок багатого вбрання та розмов з підданими про свій розум... Так минали дні за днями, роками... Аж ось пройшов по всій країні поголос, що неподалік від кордону з’явився мудрець, розумніший за всіх на світі. Дійшов той поголос і до нашого мандарина. Дуже розлютився він хто може назвати якогось там ченця найрозумнішою людиною у світі!? Але виду про своє обурення не подав, а запросив мудреця до себе у палац. Сам же задумав обдурити ченця: «Я візьму в руки метелика, сховаю його за спиною і запитаю, що в мене в руках – живе, чи мертве. І якщо чернець скаже, що живе – я роздушу метелика, а якщо мертве – я випущу його...» І ось настав день зустрічі. У пишній залі зібралося багато людей, всім хотілося послухати словесний поєдинок найрозумніших людей у світі. Мандарин сидів на високому троні, тримав за спиною метелика і з нетерпінням чекав приходу ченця. Аж ось двері відчинилися, і до зали ввійшов невеличкий худорлявий чоловік.

Він підійшов до мандарина, привітався і сказав, що готовий відповісти на будь-яке його запитання. І тоді, зло всміхаючись, мандарин проказав: «Скажи но мені, що я тримаю в руках – живе чи мертве?» Мудрець подумав, усміхнувся і відповів: «УСЕ В ТВОЇХ РУКАХ !» Збентежений мандарин випустив метелика з рук, і той полетів на волю, радісно тріпочучи своїми яскравими крильцями.

Отже, лише від вас залежить, чи буде наше майбутнє світлим, яскравим, живим, чи навпаки…

Дякую за увагу.

Подобається