Ліцей № 142 імені П'єра де Кубертена
 
.

 

 

 

 

 

 

 

Урок компаративного аналізу "Два генії однієЇ епохи" в 9 класі

 Урок компаративного аналізу «Два генії однієї епохи»

Мета:

навчальна: порівняти й зіставити життєві долі, творчі пошуки М.Лермонтова й Т.Шевченка; навчити учнів працювати з додатковою літературою; аналізувати інформацію, сприймати і відтворювати інформацію, презентувати результати діяльності (власної, колективної);

розвивальна: розвивати навички зв’язного мовлення; формувати вміння формулювати власну точку зору, співпрацювати в групі;

виховна: допомогти учням осягнути особливості й неповторну суть письменницьких постатей Шевченка й Лермонтова.

Обладнання: портрети Лермонтова й Шевченка, мультимедійний проектор, презентаційний матеріал, фрагмент з к/ф М.Бурляєва «Лермонтов», музика А.Хачатуряна до драми Лермонтова «Маскарад», романс «Нет, не тебя так пилко я любил».

Тип уроку: урок компаративного аналізу.

Хід уроку

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Робота з портретами Т.Шевченка й М.Лермонтова

Учитель. 1814 рік дав світовій культурі двох геніїв – Шевченка й Лермонтова, які були синами однієї епохи, схожого світобачення, одже, їх єднають творча спорідненість та громадянська позиція.

«Військовий сюртук  не доверху застібнутий, на шиї чорна хустинка, зосереджений погляд, міцно тиснуті губи. Перед нами вродливий чоловік із витонченими рисами. Обличчя цієї людини свідчить про тонку вразливу душевну організацію та творчу натуру». (Ф. Боденштедт)

«Шевченко являв собою тип козака, з помітними ознаками солдатської виправки. Невеликі сірі очі, погляд яких, завжди похмурий і недовірливий, інколи набирав виразу лагідного, майже ніжного, і супроводжувався хорошою, доброю посмішкою; голос трохи хрипкий, хода поважна. Ось такими рисами врізалась мені в пам’ять ця видатна людина». (І.С.Тургєнєв)

Визначення мети й завдань уроку

1.Слово учителя

У багатовіковій історії України 19 століттю належить особлива роль: посилилася боротьба проти кріпацтва, почали розвиватися нові суспільні відносини, це початок духовного підйому. В європейських літературах поети відкривали нову епоху в духовному житті людства. В Англії це Байрон, в Росії Пушкін, Лермонтов, поряд з ними – співець народної свободи Т. Шевченко.

Отже, назріла потреба створити узагальнене дослідження, у якому було б осмислено спорідненість Лермонтова й Шевченка як рівноправних майстрів слова російської  й української культур.

2. Ознайомлення із завданнями реалізації теми уроку.

-Дослідити ідейно- тематичну спорідненість, творче мислення і світосприймання обох поетів.

-З’ясувати їх літературну оригінальність, а також своєрідність кожного з них; показати Лермонтова й Шевченка не лише як творчі індивідуальності, а й як особистостей.

Робота над реалізацією завдань уроку

1. Якщо йдеться про геніїв, то кого називають геніями? (Презентація групи учнів-дослідників «Геніальність, ії ознаки. Геніальність Лермонтова й Шевченка).

2.Презентація дослідження групи учнів «Життєві долі обох поетів. Спільне в житті, творчості».

Кавказ, спільні друзі, спільний ворог – цар Микола Перший, заклики до боротьби проти цариату, поети потрапили у немилість до царської влади за чесну громадянську позицію; Шевченко читав вірші Лермонтова: біографи доводять, що в день смерті Шевченка на його столі лежав томик Лермонтова.

Перебуваючи у засланні, Шевченко просить друзів переслати твори Лермонтова: «Так мені тепер тяжко, так тяжко, що якби не надія хоч коли-небудь побачить свою безталанную країну, то благав би Господа о смерті… - пришліть, ради поезії святої, Лермонтова, хоч один том, велику-превелику радість пришлете з ним вашому удячному і безталанному землякові…( з листа Шевченка).

Як свідчать дослідники, Лермонтов знав українську мову, відвідував Україну і свої враження відтворив у вірші, присвяченому Марії Щербатовій – єдиній жінці, яка по-справжньому любила поета.

3. Читання віршів Лермонтова й Шевченка: «Пророк», «Сон», «Заповіт», «Завещание»:

«Пророк» М.Лермонтова:

С тех пор как вечный судия мне дал всевиденье пророка,

В очах людей читаю я страницы злобы и порока…

«Пророк» Т.Шевченка:

Неначе праведних дітей, Господь, любя отих людей,

Послав на землю їм пророка – свою любов благовістить!...

«Сон» Т.Шевченка:

На панщині пшеницю жала, втомилася; не спочивать

Пішла в снопи, пошкандибала Івана сина годувать

«Сон» М.Лермонтова:

В полдневный  зной  в долине Дагестана

С свинцом в груди лежал недвижим я;

Глубокая еще дымилась рана;

По капле кров точилася моя…

«Завещание» М.Лермонтова:

Есть место: близ тропы глухой, в лесу печальном,

Средь поляны, где вьются вечером туманы,

Осеребренные луной…

Мой друг! Ты знаешь ту поляну –

Там труп мой хладный ты зарой, когда дышать я перестану

«Заповіт» Т.Шевченка:

Як умру, то поховайте мене…

 

4. Презентація проекту «Художня творчість Лермонтова й Шевченка».

( Техніка, тематика творів, спільні теми)

5.Презентація проекту « Музика в житті Лермонтова».

( Музична обдарованість поета: здібності поет успадкував від матері; знав і любив Россіні, Бетховена; любив старовинні народні пісні,  у власній поезії  відтворював ритми народного музичного сказу).

5. Романс на слова Лермонтова «Нет, не тебя так палко я любил…»

 

6. Дар пророцтва Лермонтова (про походження роду Лермонтових). Перегляд фрагменту з к/ф М.Бурляєва «Лермонтов»:

«…Я каждый день бессмертным сделать бы желал… и все боюсь, что не успею я чего-то…»

7. Звучить музика до драми Лермонтова «Маскарад» А.Хачатуряна

Підсумки уроку. ( Протягом уроку учні працювали над таблицею «Геніальність Лермонтова і Шевченка. Спільність їх доль»).

Урок компаративного аналізу «Два генії однієї епохи»

в 9-А класі 18.04.2016

Учитель Касьяненко Н.В.

В усіх слов’янських літературах не було більших співців гніву,

співців обурення, співців зневаги, як Лермонтов і Шевченко.

М.Т.Рильський

 

 

 

 

Подобається