Ліцей № 142 імені П'єра де Кубертена
 
.

 

 

 

 

 

 

 

Узагальнення знань про іменник

Відкритий урок з української мови

проведений в 4-Г класі вчителем Грущак Н.М.

Тема: Узагальнення знань про іменник

Мета: узагальнити та систематизувати знання з теми ; закріпити поняття: назви істот і назви неістот, власні і загальні назви, рід іменників, змінювання іменників за числами і відмінками; розвивати аналітико - синтетичні вміння учнів, уяву,мислення, пам'ять, увагу, зв'язне мовлення; виховувати повагу до українського слова, традицій нашого народу, любов до Батьківщини.

Обладнання: предметні малюнки, сигнальні картки, магнітна дошка, таблиці, український вінок, телевізор.

 

                                                         Хід уроку:

1. Організація класу

2. Оголошення теми і мети уроку

– Діти! Сьогодні на уроці нам треба  добре  попрацювати, узагальнити  знання  про  іменник. Для цього ви розділилися на три команди – «Всезнайки», «Розумники» та «Допитливі». Також плестимемо український вінок. Виконуючи різні завдання, ми дізнаємось, що символізує кожна його квітка.

       Український вінок – це не просто прикраса. Це оберіг, бо в ньому є особлива сила, що милує око, підкреслює вроду, втишує біль. Звичай плести вінок прийшов до нас із сивої давнини. Дівчаткам, яким виповнилось 6 років, плели вінок із семи квіток.

3. Хвилинка каліграфії    Дд  держава

– Як називається наша держава?

- Що ви можете сказати про українців?

- Чим багата наша держава? (слайд №2)

– Складання речення зі словом «держава», самостійний запис в зошит.

- Якою частиною мови є слово “держава”?

   Молодці, ви справились із завданням, отже можемо вплести першу квітку –БАРВІНОК – символ людського життя.

4. Повторення вивченого матеріалу

4.1 Повторення поняття «іменник»

- Що називається іменником?
- Що ви можете розповісти про іменник, як частину мови?
4.2 Складання асоціативного куща.

 

http://1.bp.blogspot.com/-lYAoln2KeKI/VFi5YIzlbqI/AAAAAAAAAD0/2jkaqgYRkz0/s1600/1.bmp

- Ось ми з Вами і пригадали все, що знаємо про іменник, а отже можемо вплести у вінок другу квітку – МАК. Мак у віночку – це символ боротьби українського народу за волю. Він означає пролиту за свободу кров.

4.2 Назви істот, назви неістот; число іменників

 Словниковий диктант. (Вчитель диктує іменники в однині, а  один учень записує на дошці в множині).

Кілометр, мізинець, інженер, океан, трамвай, фартух, чернетка, читання.

- Чи всі іменники вдалося записати в множині? Чому?

- Про що ви повинні пам’ятати в зв’язку з цим?

- Скажіть, який іменник тут « зайвий»? (інженер)

- Який висновок можна зробити? (До іменників – назв істот – питання хто? До назв неістот – питання що?)

Вплітаємо до віночка третю квіточку – ВОЛОШКУ. Волошка у вінку – це символ людяності, взаєморозуміння, краси та величі неба.

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

4.3 Рід іменників.

Робота з  деформованими реченнями (з'єднай частини прислів’їв)

За народ і волю                        не так світить і сонце.

Рідний край-                             та вдома миліше.

За морем тепліше,                   земний рай.

У чужій сторонці                    віддамо життя і волю.

- Що спільного в цих прислів’ях?

- Якого роду бувають іменники?

- Які слова допомагають визначити рід іменників?

Гра «Впізнай рід іменників»

(«Всезнайки» -○,  «Розумники» -○та «Допитливі»-○. Діти відшукують в прислів’ях іменники і піднімають кружечки відповідного кольору).

○ -чоловічий рід;

○ – жіночий рід;

○ -середній рід.

Напевно, ви здогадались, що зараз ми вплетимо до віночка гроно КАЛИНИ. Калина – символ краси та дівочої вроди, символ України.

4.4 Відмінювання іменників

Гра «Впізнай іменник»

Широкий, повноводний…….Дніпро.

Високі, зелені…..Карпати.

Родюча, багата….земля.

- Що називають відмінюванням іменників?

- Скільки відмінків існує в українській мові?

Завдання: провідміняти іменники по командам ( «Всезнайки»,  - Дніпро; «Розумники» - Карпати;  «Допитливі» - земля)

Вплітаємо п’яту квіточку – БЕЗСМЕРТНИК. Безсмертник дарує здоров’я роду людському. Він гоїть рани, тому цю рослину вважають символом здоров’я.

4.5 Визначення роду, числа та відмінка іменників

Разом легко працювати, а зараз покажіть, як ви вмієте працювати самостійно (підручник М.Д.Захарійчука «Українська мова» вправа №166- розібрати іменники як частину мови)

Вплетемо до віночка РОМАШКУ. Вона дарує людям не тільки здоров’я, а й доброту і ніжність.

5. Творча робота в групах.

Для того, щоб вплести у вінок сьому квітку (ЦВІТ ЯБЛУНІ або ВИШНІ),що є символом материнської любові, необхідно виконати творче завдання. Скласти вірш з поданими словами, використовуючи іменники.

 

РІДНИЙ КРАЙ
Україна – рідний …,
Рідне …., зелен гай,
Рідне …. й рідна хата,
Рідне небо й рідна …...
 

РІДНИЙ КРАЙ
Україна – рідний край,
Рідне поле, зелен гай,
Рідне місто й рідна хата,
Рідне небо й рідна мати.

 

- Молодці! Гарні вийшли вірші.

Кожен з вас, діти, особливий і неповторний, як ті квіти у віночку. Але всі ви добрими вчинками, своєю наполегливою працею можете і повинні донести свою любов до України, до своєї Батьківщини.

  Це й буде великий вінок з любові і добра для неньки – України.

6. Підсумок уроку.

- Що найбільше сподобалось чи запам’яталось?

- Що цікавого взяли з уроку?

 

Подобається